Czy czyszczenie skórzanej kierownicy jest trudne? Jakie środki mogą się do tego przydać? Jak często trzeba powtarzać cały proces? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych częściach tekstu.
Czyszczenie krok po kroku
Skórzana kierownica zajmuje pierwsze miejsce na liście elementów, które w samochodzie są najbardziej narażone na zabrudzenia. Po czym poznać, że wymaga ponownego czyszczenia? Można ocenić to za pomocą wzroku oraz dotyku. Jeśli zauważysz, że stała się błyszcząca i wyczujesz nabudowaną warstwę, będziesz miał pewność, że zalega na niej brud, który trzeba niezwłocznie usunąć.
Czego potrzebujesz do przeprowadzenia takiego zabiegu? Niezbędnymi produktami są:
- środek czyszczący przeznaczony do skór
- duża i mała szczotka z mieszanym włosiem
- białe mikrofibry do zbierania brudu
Zacznij od osłonięcia elementów sąsiadujących z kierownicą. Możesz zrobić to za pomocą ściereczek lub ręczników papierowych. Następnie na dużą szczotkę nałóż środek i dokładnie umyj nią największe fragmenty. Po wyczyszczeniu każdego kawałka sięgaj po mikrofibrę, zbieraj nią brud oraz pianę, a szczoteczkę płucz w czystej wodzie. Teraz wymień dużą szczotkę na mniejszą, nałóż na nią preparat. Zajmij się oczyszczeniem niewielkich fragmentów i trudno dostępnych miejsc. Przetrzyj je mikrofibrą, a resztki preparatu usuń sprężonym powietrzem.
Zabezpieczenie powierzchni
Wyczyszczoną kierownicę warto pozostawić na około godzinę, a po upływie tego czasu zająć się jej konserwacją. Dzięki takiej formie zabezpieczenia na dłużej zachowa ona schludny wygląd i będzie mniej narażona na przetarcia. Czego warto użyć do impregnacji? Przydadzą Ci się:
- preparat do ochrony i konserwacji kierownicy skórzanej
- aplikator bawełniany w formie gąbeczki
Na aplikator nałóż niewielką ilość preparatu i nanieś go na powierzchnię kierownicy. Postaraj się wsmarować środek we wszystkie fragmenty, ale unikając pozostawiania grubej warstwy. Jeśli nałożysz za dużo produktu, po prostu pozostaw go do wyschnięcia, a dopiero po chwili nałóż kolejną warstwę (ale tym razem bardzo cienką) i dokładnie wsmaruj.
Podsumowanie
Jak zatem widzisz, czyszczenie i zabezpieczanie kierownicy nie są trudne, jeśli masz pod ręką odpowiednie środki i wiesz, jak z nich korzystać. A jak często powinieneś myć kierownicę? Wieloetapowe czyszczenie trzeba przeprowadzać przynajmniej 3 razy w roku. Ale żeby utrzymać jego efekty, warto dbać o kierownicę również na co dzień. Nie jest to ani czasochłonne, ani wymagające. Wystarczy, że po długiej trasie przetrzesz ją przeznaczonymi do tego chusteczkami nawilżanymi i czystą mikrofibrą, i gotowe!
Napisz komentarz