5 najczęstszych błędów przy wymianie opon
Opony samochodowe to część pojazdu, która nie tylko ma bezpośrednią styczność z nawierzchnią, ale jest też gwarancją bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Regularna
i prawidłowa wymiana opon jest jedną z podstawowych rzeczy, na którą uwagę powinien zwracać każdy kierowca, chcący uniknąć nieprawidłowych zachowań pojazdu na drodze. Oczywiście dla wielu z nas samodzielna wymiana opony wydaje się być łatwą rzeczą, jednak może przysporzyć nam sporo kłopotów. Warto udać się do profesjonalnego zakładu lub warsztatu, w którym dokonamy wymiany. Poniżej znajdziecie 5 najczęściej popełnianych błędów.
Brak kontroli stanów zaworów
Zawory nie tylko wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale zapewniają również odpowiednie ciśnienie w oponach. Nawet jeśli jesteśmy osobami, które na bieżąco sprawdzają ciśnienie opon, możemy spotkać się z niemiła niespodzianką w postaci ujścia powietrza z koła. Taka sytuacja stanowi ogromne zagrożenie podczas jazdy, dlatego warto w trakcie każdej wymiany opon skontrolować stan zaworów i w razie konieczności wymienić je na nowe.
Nieprawidłowe ustawienie zbieżności kół
Jeśli warsztat, w którym wymieniamy opony nie przeprowadza dodatkowo zbieżności kół, warto pokusić się o dodatkowy wydatek, ponieważ ich ustawienie jest niezbędne do prawidłowego użytkowania pojazdu po wymianie opon. Zbieżność to nic innego jak kąt pomiędzy torami obu kół tej samej osi – to znaczy zbieżność znajduje się w przedziale -3 do +3, gdzie wartość ujemna świadczy o rozbieżności, natomiast dodatnia o zbieżności. Jeśli nie mamy ustawionej zbieżności kół, bądź jest ona ustawiona w sposób nieprawidłowy nie tylko zwiększamy opór toczenia (co przekłada się na większe spalanie podczas jazdy), ale ryzykujemy też nadmiernym zużywaniem ogumienia.
Sprawdzanie ciśnienia po wymianie opon
Bardzo ważne jest, aby regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, jednak nie każdy wie, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać również przy wymianie opon. Nieprawidłowe ciśnienie grozi nam zwiększeniem spalania, ściąganiem pojazdu, nierównomiernym wycieraniem się gumy czy nadmiernym rozgrzewaniem opon.
Nieprawidłowe wyważenie kół
Niezbędnym jest, aby pamiętać o wyważeniu kół szczególnie kiedy koło jest wymienione po uderzeniu w krawężnik, wjechaniu w dziurę lub jest wymaga wymiany po kolizji.
Jest to niezbędne do uniknięcie awarii układu kierowniczego i zawieszenia. Złe wyważenie będzie wpływać też na tor jazdy, przez co samochód może trzymać się jednej krawędzi. Użytkując pojazd z nieprawidłowo wyważonymi kołami, przy większej prędkości możemy odczuć większe drgania na kierownicy.
Brak regularnego sprawdzania bieżnika oraz stanu technicznego opon
Jeśli decydujemy się na wymianę opon na te, z których wcześniej już korzystaliśmy, bądź zakupiliśmy je z „drugiej ręki” musimy pamiętać o sprawdzeniu głębokości bieżnika. Opony należy wymieniać wtedy, gdy głębokość bieżnika wyniesie 1,6 mm, choć w przypadku opon letnich wartość ta może dochodzić do 3 mm, ponieważ zużyta opona obniża zdolność do odprowadzania wody podczas jazdy zmniejszając jej przyczepność.
Jeśli szukasz opon samochodowych w dobrej jakości i atrakcyjnych cenach, zajrzyj tutaj: https://plusgum.pl/
Napisz komentarz