Nieodpalający samochód to zmora wszystkich kierowców w okresie zimowym. Problem ten pochłania bardzo dużo czasu i nerwów, dlatego warto dowiedzieć się, jak postępować w takiej sytuacji.
Dlaczego samochód nie odpala?
Aby znaleźć rozwiązanie problemu, najpierw trzeba poznać jego przyczynę. W okresie zimowym jest nią oczywiście niska temperatura, jednak ma ona bezpośredni wpływ na pewne mechanizmy pojazdu. Ujemna temperatura negatywnie oddziałuje na stan akumulatora, przez co nie możemy rano odpalić samochodu. Duże znaczenie ma także rozrusznik i świece żarowe bądź zapłonowe. Stan tych elementów pojazdu ma ogromny wpływ na to, czy rano odpalisz samochód bez problemu.
Jak sprawdzić stan akumulatora?
Na obudowie akumulatora znajdują się dwie lampki – czerwona i zielona. Jeśli zapali się ta pierwsza, oznacza to konieczność podładowania akumulatora w warsztacie. Niestety większość akumulatorów jest bezobsługowych, dlatego poziom ich naładowania można sprawdzić jedynie w serwisie samochodowym. Przed zimą warto zatem skontrolować jego stan, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Niektórzy kierowcy, chcąc uniknąć problemu z odpalaniem samochodu, wieczorem demontują akumulator bezobsługowy i zabierają go na noc do domu. Niestety takie działanie może doprowadzić do usterek w systemie elektronicznym pojazdu. Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku akumulatorów obsługowych – wtedy możemy je spokojnie zabrać do domu na noc i podładować je.
Pamiętaj o rozruszniku i świecach
Tak jak wspominaliśmy, rozrusznik i świece także mają wpływ na odpalanie pojazdu. W silnikach typu diesel świece żarowe są szczególnie istotne, ponieważ bez nich nie ma mowy o uruchomieniu silnika. W przypadku pojazdów na benzynę, to świecom zapłonowym należy poświęcić uwagę, aby upewnić się, że są one sprawne.
Jak odpalić samochód na mrozie?
Jeśli wiesz, że poranek będzie mroźny, a Twój pojazd stoi na niekrytym parkingu, to warto wygospodarować nieco więcej czasu na jego przygotowanie do jazdy, by nie spóźnić się do pracy lub na spotkanie. Pierwszym krokiem powinno być dokładne odśnieżenie auta. Gdy już to zrobimy możemy przekręcić kluczyk w stacyjce i chwilę poczekać, dając czas pompie paliwa, aby napompowała układ paliwowy. W silniku diesel ten czas należy dać świecom żarowym, które muszą się podgrzać do odpowiedniej temperatury. Dopiero po chwili można zacząć kręcić rozrusznikiem, jednak należy pamiętać, aby nie trwało to dłużej niż 10 sekund. Kolejną próbę możesz wykonać po kilku minutach, jednak nie może ich być więcej niż 5. Inną ważną kwestią jest to, żeby po odpaleniu silnika nie dodawać od razu gazu, a poczekać chwilę, aby olej silnikowy rozprowadził się po silniku. Następnie możesz spokojnie ruszać w trasę.
Czego nie należy robić?
Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, jeśli chcemy zachować pojazd w dobrym stanie i uniknąć wielu usterek, szczególnie zimą. Oto kilka z nich:
- nie rozmrażaj zamków gorącą wodą
- unikaj niepewnych stacji
- nie włączaj przymarzniętych do szyby wycieraczek
- nie wlewaj alkoholu do baku
Napisz komentarz