Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak istotne dla bezpiecznej i komfortowej jazdy są sprawne klocki hamulcowe. Mimo wszystko wciąż bagatelizowane są pierwsze objawy usterki w obrębie klocków hamulcowych. Ich zużycie jest naturalnym procesem, a koszt wymiany nie jest wysoki, dlatego tym prędzej udaj się do zaufanego warsztatu samochodowego, jeśli po przeczytaniu artykułu stwierdzisz, że Twoje auto wydaje opisane poniżej sygnały ostrzegawcze.
Jak i gdzie jeździsz?
Pierwszym elementem, na który kierowcy powinni brać pod uwagę jest styl jazdy i najczęściej pokonywane trasy. Statystycznie osoby, które poruszają się po mieście eksploatują klocki hamulcowe znacznie bardziej, stąd też mechanizm ten szybciej ulega usterkom.
W przypadku dłuższych tras kierowca nie musi wymieniać kloców hamulcowych tak często. Dodatkowym czynnikiem, który warunkuje częstotliwość zmiany klocków hamulcowych jest styl jazdy. W przypadku dynamicznej jazdy części zużywają się znacznie szybciej.
Kiedy powinieneś zwrócić uwagę na wymianę klocków?
Przyjęło się, że na klocki należy zwrócić uwagę po przebyciu od 10 do 20 tys. km na mieście i od 30 do 50 tys. km w trasie. Natomiast spokojna jazda nieco wydłuża eksploatację klocków hamulcowych, dzięki czemu statystycznie kierowcy jeżdżący częściej na mieście mogą pozwolić sobie na trasy w przedziale od 30 do 50 tys. km bez konieczności wymiany tej części, a osoby kierujące w trasie nawet od 50 do 80 tys. km.
Trwałość klocków hamulcowych nie zamyka się tylko w sposobie codziennego prowadzenia auta, ale i zależy od stanu technicznego części. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj zastosowanych tarcz. Modele wyposażone w gładką powłokę zdaniem specjalistów są lepsze w porównaniu do tarcz nawiercanych, montowanych w autach sportowych.
Podczas jazdy klocki hamulcowe dają znać kierowcy, że to już pora na zmianę specyficznym piskiem. Te wyposażone w blaszki wydają specyficzny metaliczny dźwięk, natomiast te bez blaszek będą przeraźliwie piszczeć. To najlepszy sygnał ostrzegawczy, którego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować.
Kiedy zgłosić się do warsztatu?
W teorii istnieje wiele elementów, na które należy zwracać uwagę. W najlepszej sytuacji są kierowcy, których zaawansowane systemowo samochody samodzielnie informują, że klocki należy wymienić. Mimo wszystko warto pamiętać, by nie bagatelizować żadnych sygnałów, szczególnie jeśli mamy zamiar wybrać się w dłuższą trasę. Warto więc udać się na profilaktyczną wizytę do warsztatu i zwrócić uwagę zarówno na komfort hamowania, reakcję samochodu i specyficzny dźwięk zużywających się klocków.
Ponadto nie warto sugerować się stwierdzeniami, że w sprawne hamulce przydadzą się zimą, a w lecie można pozwolić sobie na małe niedociągnięcia. To nieprawda! Hamulce w samochodzie (jak i innym pojeździe mechanicznym) powinny być sprawne w 100% niezależnie od tego, czy na zewnątrz dopisuje upalne lato czy siarczysty mróz.
Napisz komentarz