Każda pora roku wymaga od kierowców odpowiedniego przygotowania auta do panujących warunków na drodze. Tylko stosowne bowiem zadbanie o nasz samochód zagwarantuje nam pełen komfort i wygodę jazdy, a także to, co najważniejsze – bezpieczeństwo. Dziś chcielibyśmy skupić się w sposób szczególny na jesieni. Wielu wydaje się, że wystarczy zimą zmienić opony na zimowe, a latem na letnie i nic więcej robić nie musimy. Nic bardziej mylnego! Jesień wymaga od nas również odpowiedniego przygotowania naszych czterech kółek pod kątem m.in. akumulatora, wycieraczek i świateł.
Niezależnie od tego, czy w miesiącu pokonujemy setki, czy może tysiące kilometrów, jeździmy sami, czy z rodziną, posiadamy auto osobowe, czy terenowe, w każdym przypadku podstawą jest odpowiednia dbałość o jego stan techniczny. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę biorąc pod uwagę zbliżającą się jesień? Jakie czynności powinniśmy wykonać, aby móc zyskać gwarancję zadowolenia i przyjemności z jazdy idącą w parze z bezpiecznym prowadzeniem?
Wycieraczki
Należy o nie dbać z niezwykłą starannością. Ważne jest regularne mycie szyb, szczególnie po deszczu, kiedy na drogach znajduje się dużo błota i wody. W ten sposób zachowamy na dłużej żywotność naszych wycieraczek. Jeśli zaś te zostawiają smugi, z pewnością to znak, że pora wymienić pióra na nowe.
Opony
Istotną rolę odgrywa posiadanie odpowiednich do warunków pogodowych opon. Tak ważne jest więc dbanie o stan naszych opon i wymiana ich, jeśli nie nadają się już do dalszej, bezpiecznej jazdy. Wysokość bieżnika powinna wynosić 3 mm w przypadku opon letnich i 4,5 mm w przypadku opon zimowych. Ważny jest także wiek ogumienia. Opony, które mają więcej niż pięć lat, z pewnością nie nadają się już do dalszej jazdy.
Światła
Oświetlenie w samochodzie to element nadrzędny. Należy zdać sobie sprawę z tego, że jesienią, gdy zmrok zapada zdecydowanie szybciej, w sposób szczególny musimy zadbać o bezpieczną jazdę. Warto kontrolować, czy żarówka nie świeci słabiej lub co gorsza, czy nie jest już przepalona. Brak światła w aucie stanowi zagrożenie nie tylko dla nas, ale również i dla innych uczestników ruchu drogowego.
Stan akumulatora
Z pewnością warto wybrać się do warsztatu samochodowego, który to sprawdzi pracę naszego akumulatora. Nikt późną jesienią i zimą nie chce z pewnością stanąć przed problemem rozładowanego auta, kiedy akurat spieszymy się do pracy. Napięcie samochodowe powinno wynosić 12,6V. Jeśli spada do 12,4V, należy pomyśleć o nowym akumulatorze.
Hamulce
Niezwykle istotną rolę odgrywa sprawdzenie przez mechanika stanu układu hamulcowego. Jak wiadomo jesienią, gdy zaczyna się okres częstych opadów, a nawierzchnia jest śliska, odpowiednie i bezpieczne hamowanie to element podstawowy, by nie dopuścić do wypadków, kolizji i wpadnięcia w poślizg.
Przedmuchiwanie kanałów wentylacyjnych
Dobrze jest również przedmuchać i zdezynfekować kanały wentylacyjne. Jeśli nie są one w odpowiednim stanie, w połączeniu z wilgocią będą powodować parowanie w aucie.
Część z wymienionych rzeczy możemy wykonać samodzielnie, w niektórych przypadkach należy oddać auto do mechanika. Najważniejsze jest jednak, abyśmy pamiętali o regularnych przeglądach samochodu, którym codziennie poruszamy się do pracy, czy też wozimy naszych bliskich.
1 komentarz w "Jak przygotować auto do jesieni?"
Mariusz
31 sierpnia 2023Zależy też jeszcze jaka jesień, ale ja co roku po lecie sprawdzam płyny, ogarniam wnętrze (szczególnie po wakacjach z dziećmi :D) i wymieniam wycieraczki. Jednak jak częściej pada, to wolę mieć porządne i sprawne wycieraczki.