W panującym w Polsce klimacie środkowoeuropejskim ponad ⅓ roku to dni z opadami deszczu, podczas których nawierzchnia na drogach jest mokra i śliska. Dlatego wielu kierowców szuka opon, które są specjalnie przystosowane do takich warunków i zapewniają maksimum bezpieczeństwa przy niesprzyjającej aurze. Oto kilka wskazówek, jakie opony warto wybrać, jeśli szukamy czegoś specjalnie na deszcz.
Niebezpieczny aquaplaning
Wszyscy kierowcy doskonale wiedzą, że dużo trudniej jest zapanować nad samochodem, kiedy pada deszcz, istnieje bowiem wtedy duże ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Czym on tak naprawdę jest? Otóż polega na utracie przyczepności na mokrej nawierzchni. Dochodzi do niego z reguły przy bardzo obfitych opadach, kiedy bieżnik nie potrafi poradzić sobie z odprowadzaniem wody spod opony. W takim wypadku może dojść do sytuacji, w której pomiędzy nawierzchnią a oponą pozostaje warstwa wody powodująca że samochód przestaje reagować na manewry kierowcy.
Co zwiększa bezpieczeństwo podczas opadów?
Zminimalizować ryzyko wystąpienia tego groźnego zjawiska może oczywiście dostosowanie stylu jazdy do panujących na drodze warunków. Istotny jest jednak również dobór odpowiednich opon – czyli gum przeznaczonych specjalnie na deszcz. Opony stworzone z myślą o deszczowej pogodzie różnią się od standardowych gum letnich tym, że wykonane są bardziej miękkiej niż te drugie mieszanki. Sprawia to, że zwiększa się powierzchnia styku opony z podłożem, co automatycznie zwiększa przyczepność, a tym samym również bezpieczeństwo jazdy. To jednak nie wszystko. Opony na deszcz charakteryzują się też odpowiednim bieżnikiem (zazwyczaj kierunkowym, czyli z wyżłobieniami układającymi się w V lub U) – rowki w takich gumach są z reguły szersze i głębsze niż w standardowych oponach, dzięki czemu lepiej odprowadzają wodę i ułatwiają zachowanie kontroli nad pojazdem.
Kiedy nie stosować opon przeznaczonych na mokrą nawierzchnię?
Opony tego typu są dobrym rozwiązaniem w klimacie, w którym często spotykamy się z obfitymi opadami i kierowcy regularnie zmuszeni są podróżować po mokrych drogach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że opony deszczowe, jako że są stworzone z bardzo miękkiej gumy, szybko niszczą się przy suchej, upalnej pogodzie, dlatego nie należy stosować ich podróżując po krajach, w których opady są sporadyczne, za to temperatury w okresie letnim wzrastają do trzydziestu kilku czy nawet przekraczają czterdzieści stopni Celsjusza.
Napisz komentarz