Zimą, podczas intensywnych opadów śniegu, każdego dnia jesteśmy zmuszeni do odśnieżania naszego samochodu. Niektórzy odśnieżają jedynie szyby, inni cały pojazd – która z tych wersji jest poprawna? Czy mamy obowiązek odśnieżania samochodu przed jazdą?
Odśnieżanie a kodeks drogowy
Kwestię odśnieżania auta precyzuje art. 66 kodeksu drogowego – według niego pojazd nie może zagrażać innym uczestnikom ruchu, dlatego do naszych obowiązków należy usunięcie śniegu z szyb, dachu i reflektorów. Dzięki temu śnieg, który mógłby spaść z naszego auta z dużą prędkością, nie będzie już zagrażał samochodom jadącym za nami.
Kary za nieodśnieżony pojazd sięgają od 50 do 500 złotych, chociaż górna granica dotyczy samochodów ciężarowych i dostawczych. Należy również pamiętać, aby oczyścić ze śniegu tablice rejestracyjne, ponieważ za jazdę z zasłoniętymi tablicami możemy otrzymać mandat w wysokości 100 złotych oraz 3 punkty karne.
Jak odśnieżać samochód?
- Zacznij odśnieżanie od dachu auta. Jeśli zrobisz to na końcu, śnieg będzie spadał na odśnieżone już szyby i lusterka.
- Zwróć uwagę na drzwi i okna – oczyść je dokładnie, aby przy otwieraniu auta śnieg nie wpadł do jego wnętrza. Dzięki temu unikniesz błota i wilgoci w samochodzie.
- Jeśli wycieraczki przymarzły do szyby, nie odrywaj ich na siłę ani nie próbuj ich uruchamiać, w ten sposób mógłbyś je uszkodzić. Wystarczy, że nagrzejesz wnętrze samochodu, a lód powinien się rozpuścić.
- Pamiętaj o płynie zimowym do spryskiwaczy – płyn letni może zamarzać na szybach.
- Przy ujemnych temperaturach często zamarzają zamki, dlatego aby zaoszczędzić czas, zaopatrz się w odmrażacz.
- Do zmiatania śniegu użyj szczotki z możliwie miękkim włosiem, aby uniknąć powstawania rys na lakierze.
Zamarznięta szyba
Obowiązujące przepisy dotyczą również zamarzniętej szyby. Jak skutecznie pozbyć się zamarzniętego śniegu i lodu z szyb? Pierwszym sposobem jest oczywiście skrobaczka, która jest skuteczna, lecz pracochłonna, a piasek i drobne kamyczki, znajdujące się w warstwie lodu, mogą porysować szybę. Jeśli chcesz tego uniknąć, zaopatrz się w odmrażacz, które zdecydowanie ułatwi Ci zadanie i rozpuści cały lód. Dobrym sposobem na całkowite uniknięcie szronu na szybie jest mata antyszronowa, która zmniejsza czas odśnieżania do zera. Koszt takiej maty to około 30 złotych.
Jeśli jednak zima Cię zaskoczy i nie masz specjalnego płynu do odmrażania szyb, wykonaj go sam ze składników, które na pewno masz w swoim domu.
Potrzebne Ci będą:
- 3 szklanki octu
- 1 szklanka wody
- szmatka i miska lub pojemnik ze spryskiwaczem
Ocet i wodę dokładnie wymieszaj, a następnie w przygotowanym płynie zamocz szmatkę i przetrzyj nią szyby i lusterka. Zamiast ściereczki możesz użyć pojemnika i spryskać nim szybę.
Mandat za włączony silnik
Wiele osób zaczyna odśnieżanie od włączenia silnika, aby ogrzać samochód. Niestety za to również można dostać mandat, ponieważ pozostawiając uruchomiony silnik w terenie zabudowanym, łamiemy przepis. Za to wykroczenie grozi nam mandat w wysokości 300 złotych. Jeśli jednak sytuacja będzie dotyczyła zachowania powodującego nadmierną emisję spalin, mandat wyniesie 300 złotych, jednak nie będzie on obowiązywał w sytuacjach, kiedy zostawiliśmy włączony silnik auta na mniej niż minutę.
Napisz komentarz