Wybierając opony często możemy się spotkać z takim określeniem jak opony wzmacniane. Jednak czym one są, jakie mają właściwości i w jakich typach samochodów się je stosuje? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Czym są opony wzmacniane?
Opony wzmacniane to modele o zwiększonym indeksie prędkości oraz nośności. Są one dostosowane do większego ciśnienia i obciążenia niż standardowe opony. Do ich produkcji wykorzystuje się trwałe materiały, grubszą gumę oraz specjalne wzmocnienia, dzięki czemu opona wykazuje lepsze parametry pod kątem nośności. Dla przypomnienia – indeks nośności opony określa jej maksymalne obciążenie przy najwyższej możliwej prędkości. Ze względu na swoje właściwości opony wzmacniane stosuje się przy większych pojazdach.
Oznaczenia opon wzmacnianych
Z zewnątrz opony wzmacnianie niczym się nie różnią od tych standardowych. Oponę wzmacnianą można poznać po oznaczeniu na jej boku – XL, które informuje o tym, że opona ta jest wzmocnioną wersją tego modelu. Czasami można się także spotkać z takimi oznaczeniami jak: RF, REF, RFD lub REINF (skrót od słowa reinforced – wzmocniony). Aby jednak ujednolicić te oznaczenia, najczęściej stosuje się znak XL.
Charakterystyka opon wzmacnianych
Opony wzmacniane charakteryzują się większym indeksem nośności – dzięki ich konstrukcji możliwe jest zastosowanie większego ciśnienia w oponie. Należy pamiętać, że maksymalne obciążenie opony związane jest bezpośrednio z ciśnieniem, co oznacza, że opony wzmacniane najlepiej sprawdzą się w pojazdach z dużymi silnikami oraz w SUVach, co pozwoli na bardziej sportową jazdę. Opony wzmacniane z pewnością powinny trafić na koła aut posiadających homologację – jeśli producent samochodu zaleca zastosowanie takich opon, należy ich użyć. Informację, czy Twój pojazd wymaga tego typu opon, znajdziesz w karcie pojazdu lub na stronie producenta. Natomiast jeśli dany pojazd nie wymaga opon XL, a jego kierowca preferuje spokojny styl jazdy, można z nich zrezygnować, ponieważ ich zakup wiąże się z wyższymi kosztami.
Zalety opon wzmacnianych
Główną zaletą opon wzmacnianych jest ich zwiększona trwałość – dzięki użyciu grubszej gumy, tego typu opony są bardziej oporne na uszkodzenia. Pozwalają na przejechanie wielu tysięcy kilometrów bez usterek, niemniej jednak trzeba pamiętać o regularnej kontroli ciśnienia w oponach i ich stanu zewnętrznego. Kolejną zaletą opon wzmacnianych jest zwiększenie przyczepności i poprawa właściwości jezdnych. Sprzyjają one dynamicznej jeździe, szybkim prędkościom oraz lepszej przyczepności na zakrętach – z tego powodu cieszą się dużym powodzeniem wśród fanów sportowej jazdy. Należy także pamiętać, że opony wzmacniane wiążą się z wyższym poziomem hałasu oraz wyższymi kosztami.
Podsumowanie
Opony wzmacniane polecamy kierowcom, którzy:
- posiadają cięższe pojazdy osobowe typu: SUV, van, kombi czy modele o dużej mocy silnika
- posiadają mniejsze samochody dostawcze
- często podróżują z dużym obciążeniem
- preferują dynamiczną jazdę
W przypadku kierowców posiadających niewielkie, kompaktowe samochody oraz preferujących spokojny tryb jazdy, opony wzmacniane nie są koniecznością.
Napisz komentarz