Każdemu kierowcy zależy na tym, aby opony w jego samochodzie służyły mu jak najdłużej. Oczywiście naturalną rzeczą jest to, że opony się zużywają, jednak ich nieodpowiednie użytkowanie może znacznie skrócić żywotność ogumienia. W tym artykule przedstawimy sześć błędów, przez które Twoje opony zużywają się szybciej.
Nieprawidłowa geometria opon
Pierwszym czynnikiem, który ma duży wpływ nie tylko na zużycie opon, ale także bezpieczeństwo i komfort jazdy, jest prawidłowa geometria opon. Jeśli podczas jazdy czujesz, że pojazd ściąga lub trudno się nim skręca, może to oznaczać, że konieczna jest korekta geometrii układu kierowniczego i zawieszenia. Warto robić to regularnie, ponieważ jeśli zauważymy, że jedna z opon jest o wiele bardziej zużyta niż inne, trzeba będzie ją wymienić.
Jazda na przebitej oponie
Podczas jazdy może dojść do różnego rodzaju awarii związanych m.in. z oponami. Spadek ciśnienia w oponie lub jej całkowite przebicie wymaga od nas natychmiastowego zaprzestania jazdy. Po zjechaniu na pobocze warto sprawdzić stan opony i ją tymczasowo zakleić, do czasu gdy dotrzemy do zakładu wulkanizacyjnego. Należy wiedzieć, że przejechanie nawet kilkuset metrów z przebitą oponą może sprawić, że nie będzie szans na jej naprawę.
Nieprawidłowe przechowywanie
Na jednym ogumieniu kierowcy poruszają się zazwyczaj kilka sezonów, dlatego kluczowe jest ich prawidłowe przechowywanie, aby po kilku miesiącach móc znowu założyć je na koła swojego pojazdu. Co oznacza prawidłowe przechowywanie opon? Przede wszystkim powinny się one znajdować w zamkniętym pomieszczeniu w pozycji stojącej, dzięki czemu zachowają swój kształt i właściwości. Przechowywanie ogumienia na słońcu lub w pobliżu źródła ciepła może powodować odkształcanie się opon i mikropęknięcia, które znacznie skracają żywotność opon.
Poruszanie się po nierównej nawierzchni
Mimo iż opony zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były trwałe i zapewniały bezpieczną jazdę na każdej powierzchni, to niektóre rodzaje dróg mogą negatywnie wpływać na ich żywotność. Mowa tu o zaniedbanych drogach, o nierównej nawierzchni – takich dróg staraj się unikać, jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zalecamy jechać nieco wolniej i omijać wszelkie dziury i nierówności. Osobom poruszającym się niemal codziennie po takich rodzajach nawierzchni, polecamy założenie opon specjalnie do tego przystosowanych.
Użytkowanie opon nieprzystosowanych do sezonu
Każdy kierowca wie, że opony trzeba zmieniać w zależności od sezonu na letnie lub zimowe, jednak czy każdy z nich wie, dlaczego tak jest? Spieszymy z wyjaśnieniem – właściwości opon zimowych przystosowane są do pracy w określonych temperaturach, czyli poniżej 7℃. Powyżej tej temperatury opony zimowe będą zużywać się szybciej. Podobnie wygląda kwestia opon letnich, z tym że temperatury poniżej 7℃ wpływają negatywnie na ich stan. Z tego powodu warto pilnować zmiany opon w zależności od sezonu.
Gwałtowny styl jazdy
Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez kierowców, czyli zbyt gwałtowna jazda, która ma negatywny wpływ na trwałość opony. Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie oraz szybkie pokonywanie zakrętów sprawia, że opona ściera się szybciej. Rozwiązaniem tego problemu jest bardziej spokojna i ekonomiczna jazda.
Napisz komentarz