Jeśli jesteś na etapie poszukiwań odpowiedniego modelu ogumienia do swojego samochodu, to z pewnością spotkałeś się z takim określeniem jak opony kierunkowe. Co ono oznacza oraz jakie są wady i zalety opon kierunkowych? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Opony kierunkowe – co to takiego?
Jest to rodzaj ogumienia, którego bieżnik układa się w kształt litery „V” lub „U”. Należy wiedzieć, że ze względu na specyficzną budowę, opony te różnią się nieco sposobem montażu od innych modeli. Szerokie i skośne rowki poprowadzone z bocznych stref bieżnika, łączą się ze sobą w centralnej części jego powierzchni, dlatego aby opona zapewniała jak najlepsze osiągi, konieczny jest montaż zgodny ze wskazaniem producenta. Czasami ogumienie kierunkowe posiada szerokie rowki obwodowe, które kanalizują wodę. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i efektywne odprowadzanie wody spod koła, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko wystąpienia aquaplaningu.
Jak zakładać opony kierunkowe?
Montaż tego rodzaju opon powinien być zgodny z kierunkiem bieżnika. Pomocne mogą okazać się oznaczenia opon. Znajdują się one na ich bocznej ścianie – kierunek toczenia opony wyznacza strzałka z napisem „direction” lub „rotation”. W przypadku nałożenia opon kierunkowych w złą stronę może okazać się, że bieżnik nie spełnia swojej funkcji prawidłowo, co często prowadzi do obniżenia komfortu jazdy i wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nieprawidłowy montaż opon przyczynia się do zmniejszenia przyczepności oraz precyzji prowadzenia pojazdu. Taki błąd może także powodować zwiększenie hałasu toczenia opon. Największe niebezpieczeństwo będzie jednak występować podczas jazdy po mokrej nawierzchni, ponieważ nieprawidłowo nałożone opony nie odprowadzają wody skutecznie, co może spowodować niespodziewaną utratę przyczepności.
Opony kierunkowe – zalety
Jedną z najważniejszych zalet opon kierunkowych jest doskonała przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skuteczne odprowadzanie wody spod kół (pod warunkiem, że są one prawidłowo założone). Badania wskazują, że opony kierunkowe zmniejszają ryzyko wystąpienia aquaplaningu o około 20%. Opony kierunkowe wykazują się także świetną przyczepnością na suchej nawierzchni, mając pozytywny wpływ na komfort jazdy. Niektórzy kierowcy jako zaletę tego typu opon podają atrakcyjny, dynamiczny wygląd bieżnika, który z pewnością przyciąga uwagę.
Opony kierunkowe – wady
Pewną wadą może być konieczność uważnego montażu opon. W końcu od tego zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Tak jak jednak wspominaliśmy, na oponie znajdują się odpowiednie oznaczenia, które znacznie ułatwiają to zadanie. Do minusów można zaliczyć także nieco głośniejszą pracę w porównaniu z bieżnikiem asymetrycznym oraz mniejszą odporność na ząbkowanie opony.
Podsumowanie
Opony kierunkowe to z pewnością jedno z najczęściej polecanych rozwiązań, szczególnie jeśli regularnie poruszasz się samochodem w trudnych warunkach pogodowych, po mokrym terenie. Ze względu na kształt bieżnika, montaż opon warto powierzyć profesjonalistom, którzy mają w tym doświadczenie. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję bezpiecznej i komfortowej jazdy.
Napisz komentarz