Opona to jedyna część samochodu, która ma kontakt z podłożem. Dlatego warto wybierać dobre i sprawdzone opony. Kierowcy zastanawiają się, czy wybrać opony sportowe do dynamicznej jazdy, czy też raczej postawić na uniwersalne opony turystyczne. Opony sportowe czy turystyczne? Sprawdźmy to!
Opony sportowe
Opony sportowe, przez zawodowców nazywane „czarnym złotem”, nie odbiegają swoją budową od standardowych opon. Co jest ważne w tym rodzaju ogumienia, to odpowiednio dobrana mieszanka, dzięki której opony będą się dobrze zachowywać podczas każdych warunków. Opony sportowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby sprawdzały się na każdej nawierzchni, suchej czy też mokrej. Ich charakterystyczną cechą jest wysoka przyczepność. Dlatego na tym ogumieniu samochód prowadzi się komfortowo i wygodnie. Dużą zaletą opon sportowych jest ich cena — mimo że jest ona niższa niż w przypadku opon semi-slick, nie przekłada się to na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Specjaliści twierdzą, że mają one o wiele lepsze osiągi hamowania na mokrej nawierzchni oraz podwyższony współczynnik trwałości. Opony sportowe najlepiej sprawdzą się w szybkich autach. Nie tylko tych z mocnymi silnikami, ale też takich, które mają zaawansowaną inżynierię trakcji.
Opony turystyczne
Gama zastosowana ogumienia turystycznego jest bardzo szeroka. W ich przypadku rezygnujemy ze sportowego charakteru jazdy na rzecz komfortowego poruszania się po różnych nawierzchniach. Oczywiście opona turystyczna nie będzie się nadawała do ekstremalnej jazdy po lesie, ale jest tak skonstruowana, aby mogła się sprawdzić w niemalże każdych warunkach. Dobrze poradzi sobie na asfalcie w temperaturach +30 stopni, ale też w dniach, w których pogoda jest chłodniejsza i deszczowa. Ogumienie turystyczne będzie miało trochę dłuższy czas hamowania na mokrej nawierzchni. Długi czas jazdy i wydłużony czas pracy to niewątpliwie jedne z ważniejszych zalet tej opony. Do tego zapewnia ona bardzo dobrą kierowalność.
Opony sportowe czy turystyczne — dla kogo?
Patrząc na wyżej wymienione argumenty, przemawiające za dwoma typami opon, należy zwrócić uwagę m.in. na warunki jazdy i styl jazdy i na ich podstawie dobrać odpowiedni rodzaj opon. Obie opony mają swoje atuty. Opona sportowa wyróżnia się dobrymi parametrami, lecz miejmy na uwadze, że to ogumienie sprawdzi się głównie na prostej nawierzchni. Preferowane są drogi asfaltowe. Natomiast dla opony turystycznej niestraszne są różne warunki pogodowe, jak i terenowe. Należy tylko pamiętać o troszkę gorszej przyczepności na mokrych drogach.
Napisz komentarz