Wiele firm zajmujących się transportem drogowym stoi przed widmem zakupu nowego ogumienia, które – szczególnie w przypadku dużych firm – może oznaczać bardzo duże wydatki. Z tego względu coraz bardziej odchodzi się od ogumienia sezonowego, na rzecz całorocznego, i fakt ten nie powinien dziwić. Generują mniejsze wydatki, są stosunkowo odporne na użytkowanie i zapewniają długie przebiegu i przedłużają czas pomiędzy wymianami. Jakie opony wielosezonowe do busa warto wybrać? Odpowiadamy!
Jakie opony wielosezonowe do busa – dobry rozmiar to klucz do sukcesu
Warto wiedzieć, że wybór odpowiednich opon dostosowanych do konkretnego rodzaju biznesu to bardzo ważna ekonomicznie decyzja. W przypadku dużych firm z ogromnym taborem ma to szczególnie duże znaczenie, gdyż wydatki ponoszone na ogumienie mogą w niektórych przypadkach przewyższać zarobki całej firmy. Co w takim przypadku? Wystarczy opony kupować z głową i zawsze od sprawdzonych, pewnych dostawców. Podstawowym wymogiem jest oczywiście rozmiar, który zawsze powinien być dokładnie taki, jaki został zaakceptowany przez producenta danego samochodu dostawczego.
- Szerokość – parametr wyrażany w milimetrach, który opisuje szerokość danej opony, np. 225, 235, 245.
- Profil – liczba następująca tuż po parametrze szerokości i stanowi jego procentową wartość. Dla przykładu opona o szerokości 255 mm ma profil 50, co oznacza, iż ścianka boczna (od krawędzi felgi aż do krawędzi opony) ma 127,5 mm.
- Średnica felgi.
Bardzo istotne jest, aby dana opona wielosezonowa do busa była wzmacniana, aby mogła bez problemu wytrzymać całe obciążenie wynikające z przewożenia danego towaru. Parametr ten opisuje się za pomocą liter:
- „C”
- „LT” (Light Truck).
Ogumienie przeznaczone do busa musi być zawsze oznaczone w ten sposób, tylko wtedy możemy mieć świadomość, że ogumienie będzie wzmocnione np. dodatkową warstwą osnowy.
Czy opony wielosezonowe do busa są dobrym wyborem?
Zdecydowanie tak, ale tylko w niektórych przypadkach. Jeśli zastanawiasz się, jakie opony wielosezonowe do busa warto wybrać, koniecznie zapoznaj się na wstępie z ich specyfiką. Przede wszystkim opony wielosezonowe do busa są:
- Wykonane ze specjalnej mieszanki gumy, która zachowuje swoją sprężystość i elastyczność zarówno w trakcie lata, jak i w zimie, kiedy temperatura na słupku termometru spada znacznie poniżej zera. Opony letnie są w takich warunkach bardzo twarde, podczas gdy wielosezonowe – miękkie. Podobnie jak zimówki.
- Bardzo tanie w eksploatacji – jaki opony wielosezonowe do busa mogą mieć wpływ na rentowność danego biznesu? Jak się okazuje – bardzo duży. Odpada koszt zakupu dwóch różnych kompletów (letnie i zimowe), jak i cena wymiany oraz magazynowania.
- Komfortowe dla firm. Warto wiedzieć, że opony wielosezonowe do busa likwidują ryzyko zaskoczenia nagłym załamaniem pogody. Są w roku takie dni, w których temperatura w dzień przekracza kilkanaście stopni Celsjusza, a w nocy spada znacznie poniżej zera. Wówczas jazda na letnich oponach jest bardzo niebezpieczna. Odpada także czas oczekiwania na wymianę ogumienia w zakładzie wulkanizacyjnym.
Jakie opony wielosezonowe do busa – inne parametry
Jakie opony wielosezonowe do busa warto wybrać? Takie, które spełnią wszelkie oczekiwania współczesnego przemysłu transportowego. Liczy się przede wszystkim ich nośność, która musi sprostać masie przewożonych towarów. To ogromnie ważny parametr. Ogumienie ze zbyt niskim parametrem nośności mogą wybuchnąć w trakcie jazdy bądź zachowywać się jak “kapeć”. W rezultacie jazda na nich jest w zasadzie zupełnie niemożliwa, szczególnie w przypadku, gdy przewozimy ciężkie ładunki.
Opony wielosezonowe do busa należy także napompować do odpowiednich wartości. Zazwyczaj na ogumieniu przeznaczonym do tego typu zastosowań znajduje się informacja o maksymalnej wartości ciśnienia roboczego, z reguły około 4,5 bara. Ta wartość może służyć do wożenia szczególnie ciężkich ładunków.
Napisz komentarz