Producenci i sprzedawcy opon zgadzają się co do tego, że 10-letnie opony nie powinny być już używane. Nikt nie określa jednak tego, czy jest to 10 lat od dnia produkcji, czy pierwszej eksploatacji. W związku z tym powstaje pytanie: Czy nieużywane opony są nowe, a także, czy warto takie kupić? W artykule wyjaśniamy również, kiedy opony przestają być nowe oraz na co zwrócić uwagę, dokonując zakupów.
Co oznacza termin „nowe opony”? Czy dostępne w sklepach opony są tegoroczne?
Cykl produkcyjny opon nie wygląda tak, że opony produkowane są w listopadzie i tylko w listopadzie uznaje się je za nowe. Opony z poszczególnych serii często produkowane są z półrocznym, czy rocznym wyprzedzeniem. Dla przykładu tegoroczne opony zimowe mogły zostać wyprodukowane w listopadzie ubiegłego roku lub na początku tego roku. Kupując komplet opon, możesz więc trafić na serię tegoroczną lub zeszłoroczną. Czy to oznacza, że takie opony nie są nowe?
Nie, nawet 3-letnie opony uznaje się za nowe, zgodnie z Polską Normą PN-C94300-7. Jeśli opony są nieużywane i były prawidłowo magazynowane, uznaje się je za nowe do 3 lat od daty ich produkcji. Oczywiście oznacza to, że takie opony zachowują w pełni swoje właściwości, a ich stan nie różni się od opon tegorocznych. Dlatego możesz je spokojnie kupić, bez zbędnego drążenia tematu. Jak powinieneś się zachować, jeśli chodzi o opony 5 letnie. Czy warto takie kupić? Jak sprawdzić ich stan?
5 letnie opony zimowe – czy warto kupić? Czy są to nowe opony?
Jeśli opony zostały wyprodukowane 5 lat temu, nie można uznać, że są one nowe — oczywiście tyle z teorii, a jak wygląda to w praktyce? Starsze, nieużywane opony nie są gorsze od tych, które zostały dopiero co wyprodukowane. Jeśli nie były one używane i są prawidłowo przechowywane, zachowują one swoje właściwości nawet przez dłuższy czas, niż 3 lata. Będę one identyczne, jak tegoroczne modele, a ich sprawność nie zostanie pogorszona. W magazynach panują odpowiednie warunki, a sprzedawcy stosują określone środki, chroniące opony przed czynnikami zewnętrznymi.
Dlatego są one praktycznie takie same, jak tegoroczne modele. Opony podczas eksploatacji samochodem nie zużywają się zbyt szybko, a oddziałuje na nie promieniowanie słoneczne, a także błoto, solanka, tarcie itd. Procesy starzenia opon nieużywanych i odpowiednio przechowywanych zostaną bardzo ograniczone. Dlatego warto zadać sobie pytanie: 5 letnie opony zimowe – czy warto je kupić? Odpowiedź brzmi: tak! Co więcej, takie opony będą mogły być oferowane w atrakcyjnej cenie, dzięki czemu Twój zakup będzie jeszcze bardziej opłacalny.
Opony 5 letnie – czy warto zamówić? Na co zwrócić uwagę?
Kupując 5 letnie, nieużywane opony, powinieneś przede wszystkim sprawdzić, jaka jest ich prawdziwa data produkcji. Dzięki temu będziesz mieć pewność ich wieku i tego, czy na pewno nie są nowe. Następnie warto sprawdzić stan faktyczny opon, ponieważ data produkcji nie mówi za wiele o tym, w jakim stanie są opony. W większości przypadków opony będą w idealnym stanie i będą sprawować się jak nowe.
Może jednak zdarzyć się, że trafisz na wadliwy model, który z jakiegoś powodu został uszkodzony. Dlatego warto oglądnąć oponę z zewnątrz i w środku, by mieć pewność, że jest ona w pełni sprawna. Poza tym nie ma żadnych kruczków, na które powinieneś uważać. Warto nawet dodać, że rzadziej kupowane opony lub w mniej popularnych rozmiarach nie są produkowane co roku. Może zdarzyć się, że dany producent nie będzie miał innych nowych opon, jak te, które wyprodukował właśnie 2-3 lata temu.
Opony 5 letnie – kiedy nie warto kupować?
Masz możliwość, by nabyć w atrakcyjnej cenie opony 5 letnie. Czy warto je kupić? Jeśli są one prawidłowo przechowywane (99,9% przypadków), nie tracą one swoich właściwości, a różnice między nimi, a tegorocznymi modelami są praktycznie nie do zauważenia. Dlatego zakup jest jak najbardziej polecany. Inaczej sprawa ma się w przypadku opon używanych, które mogą być uszkodzone, mieć bardzo zużyty bieżnik lub inną wadę.
Zakup 5-letnich opon używanych nie brzmi opłacalnie, a na pewno wymaga dokładnego sprawdzenia ich stanu faktycznego i zapoznania się z historią użytkowania. Oczywiście może zdarzyć się, że ktoś przechowywał opony w odpowiednich warunkach w domu i są one w bardzo dobrym stanie. Takie zakupy wymagają jednak dobrej wiedzy na temat opon, ich pożądanego wyglądu i możliwych niedoskonałości.
Napisz komentarz