Ogumienie, a właściwie jego trwałość oraz dostosowanie do warunków eksploatacji, ma podstawowy wpływ nie tylko na zachowanie pojazdów, lecz także przyczep. Niestety niewiele osób o tym wie, przez co większość zmotoryzowanych do swojej przyczepki zakłada ogumienie kupione „z doskoku”. To duży błąd, który zazwyczaj kończy się niskim komfortem podczas transportu ładunków, a w przypadkach skrajnych – uszkodzeniem koła lub samego ogumienia. To rezultat, który bywa ogromnym zagrożeniem na drogach publicznych. Jakie opony do przyczepki samochodowej? Poznaj na to pytanie profesjonalną odpowiedź!
Opony do przyczepki samochodowej – podstawowe wymagania
Przede wszystkim na samym wstępie należy bezwarunkowo odrzucić ogumienie samochodowe. To podstawowa zasada bezpieczeństwa, na którą niestety niewielu zmotoryzowanych zwraca uwagę. Opona do samochodu ma zupełnie inną budowę niż ta przeznaczona do przyczepki.
- Ogumienie samochodowe
Ogumienie do samochodu służy do przeniesienia momentu obrotowego z układu napędowego na asfalt oraz do zmiany kierunku jazdy, dlatego też powinna cechować się jak najlepszą przyczepnością. Warto także, aby była wyposażona w odpowiedni do warunków bieżnik (gruby zimą, płaski latem).
- Ogumienie do przyczepki
Ogumienie do przyczepki ma zupełnie inne właściwości użytkowe oraz cechy techniczne niż samochodowe. Przede wszystkim przyczepki są „wleczone” i nie mają osi skrętnej oraz napędowej, z tego też powodu przed ogumieniem stawia się zupełnie inne wymagania. Opona musi być odporna na nagłe zmiany przeciążenia, wynikające z pokonywania zakrętów i przyspieszania lub hamowania. Marginalny skok zawieszenia (lub jego całkowity brak) sprawia, że większość nierówności w jezdni oraz dziur jest absorbowane nie przez długi skok zawieszenia, lecz właśnie przez oponę.
Jakie opony do przyczepki samochodowej są warte uwagi?
Opony do przyczepki samochodowej muszą być wzmocnione – i to zarówno na czołowej części opony, jak i po jej bocznych stronach. Dlaczego? Gdyż duże naprężenia oraz brak osi skrętnej sprawiają, że na oponę działa znacznie większa siła niż w przypadku samochodu osobowego czy dostawczego. Ogumienie dzięki temu jest zdecydowanie twardsze i bardziej odporne na intensywną eksploatację.
Jakie opony do przyczepki lekkiej – parametry nośności
Jakie opony do przyczepki lekkiej okażą się najlepsze? Takie, które spełniają wszelkie wymagania stawiane przez jej producenta. Warto skonsultować z instrukcją lub naklejkami znajdującymi się na przyczepce wszystkie informacje dotyczące przede wszystkim indeksu nośności. Parametr ten jest absolutnie kluczowy w kwestii wyboru odpowiednich opon do przyczepki samochodowej. Indeks nośności opisuje się za pomocą liczby, którą można z łatwością przeliczyć na kilogramy.
Dla przykładu wartość nośności 110 oznacza ogumienie zdolne do wytrzymania obciążenia wynoszącego maksymalnie 1060 kg na jedno koło. To z kolei przekłada się na maksymalną nośność 2120 kg w przypadku przyczepki jednoosiowej oraz 4240 kg w przypadku dwuosiowej. Oczywiście wartości te należy skonsultować z producentem przyczepki – bardzo często ich nośność jest znacznie mniejsza niż nośność opon.
Opony do przyczep samochodowych – najważniejsze oznaczenia
Opony do przyczep samochodowych mają także inne bardzo istotne parametry z punktu widzenia kierowcy. Każdy z nich ma ogromny wpływ na jej zachowanie, komfort oraz bezpieczeństwo.
- W oznaczeniu ogumienia powinna znajdować się literka „C”, odpowiadająca za wzmocnioną konstrukcję. Z reguły w ten sposób oznacza się wszystkie opony przeznaczone do aut dostawczych oraz przyczep, a ich podstawową przewagą względem standardowych jest znacznie większy indeks nośności, niż w przypadku opon bez tej informacji.
- Indeks prędkości oznaczany za pomocą jednej litery jest równie istotny, gdyż wskazuje nam, jaką prędkością możemy się poruszać z podłączoną przyczepką. Może to być około 140 km/h w przypadku indeksu prędkości „N” lub nawet 160 km/h w przypadku indeksu oznaczonego za pomocą literki „Q”.
Jakie opony do przyczepki samochodowej – rozmiar
Jeśli zastanawiasz się, jakie opony do przyczepki lekkiej warto kupić, koniecznie przemyśl także kwestię ich rozmiaru. Oponę opisuje się za pomocą ciągu cyfr i liczb, które wbrew pozorom bardzo łatwo rozszyfrować.
Opona o rozmiarze 215/70R15 C 109:
- jest przeznaczona na felgę o średnicy 15 cali,
- ma 215 mm szerokości,
- pasuje do aut dostawczych i do przyczepek,
- profil wynosi 70, czyli 70% jej szerokości (150 mm),
- parametr nośności wynosi 109 co oznacza, iż jedno koło można obciążyć łączną masą nie większą niż 1030 kg,
- parametr prędkości to „Q”, co odpowiada maksymalnie 160 km/h.
Tak czy inaczej, opony do przyczep samochodowych zawsze powinny cechować się jak najwyższą jakością, gdyż to od nich zależy bezpieczeństwo jazdy i ładunku podczas jego transportu. Z tego też powodu warto co jakiś czas pooglądać ogumienie i poszukać wszelkich uszkodzeń, które mogą świadczyć o zbliżającej się awarii. To bardzo ważne, gdyż tak jak w aucie osobowym odczujemy na kierownicy dziwne drgania, tak drgań dochodzących z przyczepki z całą pewnością nie odczujemy aż do czasu jej całkowitego zniszczenia.
Napisz komentarz