Firmy motoryzacyjne wciąż poszukują nowych rozwiązań mających zwiększyć bezpieczeństwo i polepszyć warunki użytkowania auta w wymagających warunkach zimowych. Stosowanie wytrzymałych opon zimowych jest już naturalną sytuacją dla większości kierowców, w określonych przypadkach należy jednak sięgnąć po rozwiązanie, które sprawdzi się na najtrudniejszych trasach. Jedną z najpopularniejszych metod zwiększania bezpieczeństwa na wymagających drogach jest stosowanie łańcuchów, alternatywą dla nich są specjalistyczne opony wyposażone w kolce.
W jakich sytuacjach dopuszczalne jest stosowanie ogumienia tego typu i kiedy warto po nie sięgnąć?
Użytkowanie opon z kolcami nie jest dozwolone podczas codziennego poruszania się po mieście czy drogach szybkiego ruchu. Jazda na takim typie ogumienia dopuszczalna jest wyłącznie w ściśle określonych przypadkach, nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mandatem. Podobna sytuacja występuje w wielu krajach europejskich i podyktowana jest stosunkowo łagodnym klimatem tej części globu.
Inne zasady panują np. w Skandynawii, gdzie ze względu na częste opady śniegu dopuszczalne jest używanie opon zimowych z kolcami w skrajnych warunkach pogodowych. W dużej mierze wynika to jednak ze stosowania innej techniki odśnieżania, która minimalizuje ryzyko uszkodzenia asfaltu poprzez twarde kolce umieszczone w specjalistycznych oponach.
Opony z kolcami – tylko wtedy, gdy jest taka konieczność
Na pierwszy rzut oka omawiane specjalistyczne opony zimowe wyglądają jak powszechnie stosowane modele ogumienia, z jedną tylko różnicą – nabite są pewną ilością wytrzymałych kolców, których zadaniem jest poprawienie przyczepności auta na oblodzonej lub mocno zaśnieżonej nawierzchni. Przeznaczone są wyłącznie do użytku podczas najtrudniejszych warunków pogodowych, w przypadku niewielkich opadów śniegu nie tylko nie spełnią swoich podstawowych funkcji, ale mogą wręcz stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.
Zamierzony efekt związany z podwyższeniem poziomu bezpieczeństwa można uzyskać na drogach, które po wstępnym odśnieżeniu pokryte są nadal ubitą warstwą śniegu i lodu. Tę metodę odśnieżania stosuje się m.in. w krajach skandynawskich, ze względu na trudne warunki pogodowe i stosunkowo niewielką szansę przewidzenia kolejnego załamania pogody. Poza państwami Skandynawii opon zimowych z kolcami można używać we Włoszech, Szwajcarii czy Austrii. Każdy kraj ma jednak określone przepisy w tym zakresie, z którymi należy się zapoznać przed montażem specjalistycznego rodzaju ogumienia.
Napisz komentarz