Od 01.06.2021 w ruchu drogowym doszło do zmian w kodeksie drogowym. Wprowadzone przepisy nakazują aby kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych zachował szczególną ostrożność, a jeśli znajduję się tam pieszy kierowca ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa. Dodatkowe regulację, które zostały wprowadzone mówią o dodatkowych obowiązkach kierującego pojazdem m.in. kierowca musi dostosować prędkość w taki sposób aby osoba przechodząca przez ulice nie została narażona na niebezpieczeństwo oraz w jego obowiązku jest ustąpienie pierwszeństwa osobie wchodzącej na jezdnie. Przepis ten jednak nie dotyczy tramwajów ze względu na zdecydowanie dłuższy czas hamowania pojazdu.
Zmiany w odległościach między samochodami
Kolejną zmianą jest wprowadzenie obowiązku utrzymania minimalnej odległości między jadącymi samochodami. Wartość ta ma stanowić połowę prędkości jazdy wyrażonej w metrach. Zasady obowiązują na trasach szybkiego ruchu lub autostradach. Ma to zakończy jeżdżenie na tak zwanym „zderzaku”.
Zakaz używania telefonu
Zmiany dotknęły również bezpośrednio pieszych. W nowym kodeksie powstał zapis o zakazie używania telefonu komórkowego przez pieszego podczas przechodzenia przez jezdnie. Wpłynąć ma to na większą obserwację oraz bezpieczeństwo przechodnia.
Co czeka kierowców w przyszłych miesiącach?
29.07.2021 roku Rząd przyjął Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym w którym w głównej mierze cała uwaga skupia się na zaostrzeniu kar grzywny dla kierowców, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość podczas jazdy samochodem. W pierwszej kolejności koncept polegał na podwyższeniu mandatu do wysokości 5 000 złoty przy przekroczeniu 30 km/h w stosunku do ograniczenia, któremu aktualnie podlega kierowca. Kwota została zmniejszona do wysokości 1 500 złoty niezależnie czy prawo zostało naruszone w terenie zabudowanym czy poza jego obszarem. W przypadku kiedy złamanie prawa zostanie powtórzone w przeciągu następnych 2 lat, kierowca będzie zobowiązany do zapłacenia mandatu, którego dolna granica zaczyna w wysokości 3 000 złoty, a osiągnąć może nawet kwoty 30 000 złoty!
Podwyższenie kar dotknie również kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu. Opłata mandatu nie zejdzie poniżej 2 500 złoty. Oprócz kary pieniężnej kierowca może zostać pozbawiony wolności. Niższa kwota mandatu w wysokości 1000 złoty dotyczyć będzie kierującego inny pojazd niż mechaniczny.
Jeśli auto będzie prowadzone przez osobę bez odpowiednich uprawnień może skutkować to ograniczeniem wolności, karą aresztu lub nałożeniem opłaty na kierującego w wysokości 1 000 złoty. Jeśli osoba dopuści się ponownego wykroczenia kara nie wyniesie mniej niż 2 500 złoty. W momencie kiedy kierowca będzie chciał dokonać płatności podczas zatrzymania niezależnie od wykroczenia kwota zostanie pomniejszona o 10% wartości mandatu.
Zmiany będą dotyczyć również punktów karnych za pogwałcenie przepisów z kodeksu prawnego. Punkty będą unieważniać się dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty mandatu. Po zmianach kierowca za niedostosowanie się do kodeksu ruchu drogowego może otrzymać nawet do 15 punktów karnych.
Zdecydowaną nowością będzie wprowadzenie renty dla rodziny poszkodowanych w wypadku drogowym, która będzie przyznawana dla rodzin osób zmarłych, których śmierć została spowodowana w sposób umyślny. Aktualnie prawo polskie nie zapewnia żadnego wsparcia w tym rodzaju wykroczeń. W tym przypadku postępowanie cywilne i karne ma zostać ściśle związane aby usprawnić kolejne postępowania.
Napisz komentarz