Ogumienie to jedyny element eksploatacyjny każdego samochodu, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Z tego powodu ważne jest, aby miało odpowiednio wysoką jakość, parametry techniczne i – co oczywiste – cenę. W naszej szerokości geograficznej pogoda stawia ogumieniu szczególnie duże wymagania. Latem mieszanka gumy musi toczyć się po rozgrzanym do czerwoności asfalcie, a zimą pokonywać głębokie zaspy i oblodzoną jezdnię. Z tego względu większość z nas wybiera opony sezonowe. Coraz chętniej jednak sięgamy po całoroczne, głównie z uwagi na znacznie niższą cenę ich eksploatacji. Dowiedz się, jakie opony wielosezonowe do SUV warto wybrać i czym się kierować podczas odrzucania kolejnych propozycji.
Ogumienie do SUVa – trudne warunki pracy, a bezpieczeństwo i komfort jazdy
Zanim odpowiemy na pytanie, jakie opony wielosezonowe do SUVa warto wybrać, koniecznie dowiedz się, z jakiego powodu mają one tak duże znaczenie w przypadku tego typu samochodów. SUVy rosną w siłę z roku na rok, a wraz z ich popularnością rosną także wymiary, masa, pojemność i moc silników, jak i wymagania względem materiałów eksploatacyjnych. Ogumienie jest na tym polu szczególnie trudnym zagadnieniem.
- Bardzo duża masa własna – SUVy ze względu na znacznie większe wymiary zewnętrzne są przede wszystkim znacznie cięższe niż sedany czy hatchbacki. Masa może być wyższa nawet o kilkaset kilogramów, co nie pozostaje bez wpływu na ogumienie. Mieszanka gumy znacznie szybciej się ściera, szczególnie podczas dynamicznej jazdy, przyspieszania lub hamowania z bardzo wysokich prędkości.
- Znacznie miększe zawieszenie o wyższym skoku – wydawać by się mogło, że połączenie miękkich amortyzatorów z dużym prześwitem i ich długim skokiem to same zalety. W istocie tak jest. Kierowcy znacznie mniej odczuwają dziury, lecz ogumienie ma utrudnioną pracę, gdyż na ogumienie mogą działać większe siły.
- Duża moc – współczesne SUVy nie mają już nic wspólnego z ich pierwowzorami. Są bardzo mocne – mają nawet kilkaset koni mechanicznych pod maską – a tym samym także bardzo szybko osiągają zawrotne prędkości nawet na drogach publicznych. W rezultacie bardzo często pokonujemy w nich szybciej zakręty, szybciej przyspieszamy i bardziej gwałtownie hamujemy.
Czy opony całoroczne to dobry wybór?
Opony całoroczne do SUVa stają się z roku na rok coraz popularniejsze, szczególnie w kręgu osób oszczędnych. Nie dzieje się to bez powodu – ogumienie wielosezonowe ma mnóstwo zalet w stosunku do sezonowych i fakt ten nie powinien dziwić już po poznaniu ich zalet.
- Bardzo duża oszczędność pieniędzy – opony całoroczne do SUV są przede wszystkim odpowiednie zarówno na sezon zimowy, jak i letni, a z tego względu wystarczy jeden komplet nawet na kilka lat. Odpada zatem koszt zakupu drugiego kompletu (po jednym na lato i na zimę) oraz wymiany opon lub całych kół w zakładzie wulkanizacyjnym.
- Oszczędność czasu – wymiana opon jest nie tylko kosztowna, zabiera niestety również sporo czasu podczas oczekiwania na wymianę. Trzeba odwiedzić konkretny zakład w godzinach jego pracy, a także poczekać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin na wymianę. Dlaczego czas oczekiwania może być aż tak długi? Gdyż zazwyczaj każdy kierowca wymienia opony w jednym terminie, np. chwilkę po pierwszych opadach śniegu czy temperaturze poniżej zera. To oznacza ogromne kolejki.
- Nic Cię nie zaskoczy – nagłe opady śniegu? Raptowny wzrost temperatury? To duże problemy, z którymi borykają się właściciele aut wyposażonych w opony sezonowe. Warianty całoroczne są przeznaczone do użytkowania przez cały, okrągły rok, dlatego nagłe różnice temperatur nie są dla nich żadnym problemem.
Jakie opony wielosezonowe do SUVa – cena zakupu
Jakie opony całoroczne do SUVa? Takie, które nie dotkną zbyt mocno Twojego budżetu. Na rynku znajdują się modele tanie, pochodzące od mało znanych i budżetowych firm, jak i te wyprodukowane przez popularne koncerny oponiarskie, np. Pirelli, Michelin czy też Goodyear. Koszt ma szczególnie duże znaczenie w przypadku dużych SUVów, gdyż siłą rzeczy są większe, szersze, o dużym profilu i przeznaczone na spore felgi.
Jakie opony wielosezonowe do SUV? Liczy się trwałość
Dobre opony całoroczne do SUVa nie ustępują w kwestii trwałości ogumieniu sezonowemu. Mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów bardzo sportowej, dynamicznej jazdy, która nie pozostawia na nich suchej nitki. Dobre opony całoroczne do SUVa są z reguły często kupowane przez klientów – warto wykorzystać ich wiedzę i przeczytać opinie niezależnych osób na temat ich trwałości.
Opony całoroczne do SUVa – parametry, które świadczą o dobrej jakości opony
Opony SUV całoroczne są bardzo często testowane przez niezależną prasę motoryzacją oraz ADAC – podstawowe źródło wiedzy na temat ich jakości. W trakcie testów sprawdza się parametry:
- hamowania na suchym asfalcie,
- hamowania na mokrym asfalcie,
- hamowania na śniegu,
- hamowania na lodzie,
Wyniki mają decydujące znaczenie w odpowiedzi na pytanie, jakie opony do SUVa całoroczne warto kupić. Dla przykładu w najnowszym teście opona Michelin CrossClimate+, zajmująca 1. pozycję, na suchej nawierzchni osiągnęła długość trasy hamowania 43,5 m, podczas gdy standardowa opona letnia – jedynie 37,0 m. W przypadku hamowania na śniegu jest dość podobnie. Standardowa opona zimowa osiąga wartość rzędu 24,9 m, a dobre opony całoroczne do SUVa, np. Nokian, około 26,3 m.
Jak widać, wyniki w obu tych przypadkach świadczą o przewadze w kwestii parametrów użytkowych referencyjnych opon zimowych i letnich w stosunku do całorocznych. Czy to oznacza jednak, że są mniej polecane? Zdecydowanie nie – zazwyczaj różnice rzędu kilku metrów nie stanowią zbyt dużego problemu w przypadku codziennego użytkowania, mogą jednak stać się kłopotliwe w chwili, gdy będziemy zmuszeni do hamowania awaryjnego. Wówczas każdy metr ponad miarę ma znaczenie.
Opony całoroczne do SUV – polecane modele
Wybierać opony całoroczne do SUV, koniecznie zdecyduj się na model dobrej marki. Duże oszczędności, które wynikają z braku potrzeby zakupu drugiego kompletu, warto wykorzystać na zakup modeli marki:
- Continental,
- Goodyear,
- Michelin,
- Bridgestone,
- Nokian,
- Pirelli,
- Dunlop.
Dobre opony SUV całoroczne powinny także spełniać normy hałasu i nie generować zbyt dużego oporu toczenia. Oczywiście kluczowe jest także, aby miał odpowiednie wymiary (szerokość/profil/średnica felgi) oraz indeks prędkości i nośności, dostosowane do wymagań naszego auta.
Napisz komentarz