Jazda na oponach odpowiednio przystosowanych do warunków atmosferycznych zmniejsza ryzyko wypadku o 46%. W Polsce nie ma nakazu zmiany ogumienia sezonowego, lecz dbając o własne bezpieczeństwo, jak i innych użytkowników ruchu drogowego należy zmieniać opony letnie na zimowe i odwrotnie. Na co zwrócić uwagę wybierając opony zimowe?
Kiedy najlepiej zmienić opony letnie na zimowe?
Jeśli chodzi o zmianę opon z letnich na zimowe to nie musimy czekać na moment krytyczny, gdy nie będziemy mogli już wyjechać na ulicę. Niestety kierowcy mają tendencję do zbyt szybkiego zmieniania ogumienia – z zimowego na letnie i zbyt późne, dotyczące wymiany opon letnich na zimowe. Specjaliści zalecają zmienić opony już w październiku, ponieważ jeśli temperatura na zewnątrz spadnie i długotrwale utrzymuje się poniżej 7 stopni C, mieszanka gumy może tracić swoje właściwości.
Mogą występować takie problemy jak:
- problem ze sterownością,
- obniżona przyczepność,
- wydłużony czas hamowania.
Czy to prawda, że opony premium kupuje się tylko do mocnych aut?
W pewnym stopniu jest to prawda, opony premium są dedykowane raczej pojazdom, które mają wyższe osiągi. Ich potrzeby są większe, a tylko opony premium mogą spełnić ich wymagania. Takie samochody potrzebują wysokiej przyczepności, a szczególnie na zakrętach i odcinkach z trudniejszymi warunkami jezdnymi. Dotyczy to zarówno opon zimowych, jak i letnich.
Opona zimowa musi być bardzo wysokiej jakości
Specjaliści twierdzą, że o wiele mniejszym złem jest jazda na nowych, wielosezonowych oponach niż na słabej jakości używanych czy też bieżnikowych. Jeśli nie chcemy być narażeni na szkodę, nasze opony zimowe, których używamy, powinny być w jak najlepszym stanie.
Wybierając opony należy sprawdzić oraz wziąć pod uwagę, jaki dana opona ma bieżnik i czy ma gwarancję. Jeśli nie posiada gwarancji lepiej wybrać inny model opony.
A co z oponami używanymi?
Wielu kierowców idzie o krok dalej i wybiera opony używane. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ nie wiemy, czy wygląd opony odpowiada faktycznemu stanowi ogumienia. Nie raz zdarza się, że opony na zdjęciu wyglądają bardzo dobrze, a okazuje się, że posiadają mikrouszkodzenia. Jeżdżąc na używanych oponach zimowych ryzykujemy łatwiejszą utratą kontroli nad pojazdem, mniejszą przyczepnością na zakrętach i oblodzonej drodze oraz małokomfortową jazdą.
Napisz komentarz