Opony mogą niszczyć się nie tylko w wyniku eksploatacji. Nawet jeśli nie są używane, zaczynają stopniowo starzeć się i tracić swoje pierwotne właściwości, przez co po pewnym czasie stają się niezdatne do jazdy. Jednak dlaczego właściwie opony niszczą się nawet podczas składowania i co przyspiesza ten proces?
Jak długo opona jest zdatna do użytku?
Według polskiego prawa opona może być sprzedawana jedynie przez trzy lata od chwili jej wyprodukowania. Później stopniowo mieszanka gumowa, z której jest ona wykonana, zaczyna tracić swoje właściwości, przez co zmniejsza się poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia ogumienie. Nie oznacza to jednak, że trzyletnia opona nie może być już używana – najczęściej z powodzeniem można korzystać z niej jeszcze nawet przez kilka lat. Oczywiście pod warunkiem, że była odpowiednio przechowywana.
Specjaliści znanych marek produkujących ogumienie wyliczają, że podczas roku przechowywania opon zachodzą w nich takie zmiany jak podczas 3 tygodni eksploatacji. Jeśli jednak składowane są w nieodpowiedni sposób, proces starzenia może postępować szybciej. Oto czynniki, które najbardziej wpływają na szybkość niszczenia się opon.
Światło słoneczne
Na proces starzenia się opony wpływa między innymi wystawianie jej na światło słoneczne i tym samym promienie UV. Jeśli taki kontakt trwa długo, dochodzi do zerwania łańcuchów cząsteczkowych w mieszance gumowej, przez co opona szybko zaczyna tracić swoje właściwości. Dlatego nieużywane aktualnie ogumienie powinno być składowane w miejscach zacienionych, a najlepiej całkowicie odciętych od światła słonecznego, tak jak ma to miejsce w magazynach producenta oraz w renomowanych sklepach z oponami.
Odkształcenia
Opony podczas przechowywania są też podatne na deformacje, które mogą całkowicie wykluczyć ich przydatność. Odkształcaniu opon najbardziej sprzyja składowanie ich jedna na drugiej. Najlepiej sprawdza się zawieszanie ich pionowo – tak jak widzimy to w sklepach, i regularne (co kilka tygodni) zmienianie ich ułożenia.
Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura
Na opony wpływają negatywnie także wysokie i niskie temperatury. Dlaczego tak się dzieje? Otóż każda opona nieustannie poddawana jest zjawisku utleniania, które sprawia, że staje się ona krucha, skłonna do pęknięć i odkształceń. Proces ten jest naturalny, jednak gdy temperatura staje się bardzo wysoka, zaczyna przebiegać nawet kilkadziesiąt razy szybciej niż powinien. W ekstremalnych warunkach opona może zostać zniszczona nawet w przeciągu kilkunastu godzin. Z kolei bardzo niskie temperatury sprawiają, że ogumienie zaczyna tracić na sprężystości. Warunki, w których proces niszczenie opony przebiega najwolniej i stosunkowo naturalnie, to takie, w których temperatura mieści się w granicach od 10 do 30 stopni Celsjusza.
W Plusgum doskonale zdajemy sobie sprawę, jak nieodpowiednie przechowywanie opon może wpłynąć na ich stan, dlatego przykładamy ogromną wagę do tego, by w naszych magazynach panowały optymalne warunki, które pozwalają nam sprzedawać naszym klientom jedynie produkty najwyższej jakości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Napisz komentarz