Zima potrafi zaskoczyć kierowców – nawet tych najlepszych. Umiejętności panowania nad pojazdem często okazują się niewystarczające, gdy na drodze pojawia się oblodzenie. Zjawisko gołoledzi, czyli pojawienia się warstwy lodu na powierzchni drogi, jest dość częste w sezonie jesienno-zimowym. Radzimy, jak jeździć bezpiecznie w takich warunkach i w jaki sposób wykonywać manewry, gdy auto wpadnie już w poślizg.
Jakie warunki drogowe są szczególnie niebezpieczne?
Gołoledź nie bez powodu jest określana czasem mianem „czarnego lodu”. To zjawisko jest o tyle niebezpieczne, że warstwa lodu na jezdni jest praktycznie niewidoczna. Może to być mylące dla kierowców, zwłaszcza gdy odbywają podróż nocą lub we mgle. Z tego powodu gołoledź, którą można zauważyć przeważnie jedynie wtedy, gdy lód odbija się w promieniach słonecznych, jest uważana za większe zagrożenie niż opady śniegu.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Bywa, że najlepszym rozwiązaniem w czasie dużego oblodzenia drogi jest… rezygnacja z jazdy samochodem. Eksperci zalecają, by mierzyć swoje siły na zamiary i nie wsiadać za kierownicę, gdy nie ma się wystarczających umiejętności kierowania w trudnych warunkach. Zimą szczególnie zaleca się także obserwowanie prognoz pogody i słuchanie radia z informacjami o aktualnej sytuacji na drodze. Ważne jest dodatkowo, by obserwować inne samochody i zwracać uwagę, czy nie wpadają w poślizg.
A co w sytuacji, gdy nie ma możliwości wyboru alternatywnego środka transportu i podróż samochodem jest konieczna? Wówczas warto stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa.
Płynność jazdy
Przy poruszaniu się po oblodzonej drodze kluczowa jest płynna, spokojna jazda. Powinno unikać się gwałtownego przyspieszania, hamowania, puszczania kierownicy, a manewr skrętu należy wykonywać łagodnie. Hamowanie lepiej wykonywać poprzez redukcję biegów, a nie gwałtowne naciskanie pedału hamulca.
Wykonywanie manewrów: zakręty, jazda pod górkę i z górki
Oto kilka porad, które mogą być przydatne przy wykonywaniu typowych manewrów:
- Przyspieszanie: prędkość należy zwiększać ostrożnie, na niskich obrotach silnika.
- Jazda pod górkę: warto pamiętać o zachowaniu dużej odległości od poprzedzającego pojazdu.
- Zjazd: lepiej jest używać biegów zamiast hamulca, podobnie jak przy wjazdach ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy samochodami na drodze.
- Zakręty: aby bezpiecznie wejść w zakręt, należy najpierw zacząć hamować, a dopiero później wykonywać skręt kierownicą. Jeśli auto traci przyczepność, najlepiej jest zwolnić i utrzymywać skręt kół w odpowiednim kierunku.
Zachowanie bezpiecznego odstępu
Długość hamowania na oblodzonej drodze wydłuża się nawet 10-krotnie. Oznacza to, że gdy samochód jedzie z prędkością 50 km/h i jego droga hamowania wynosi 23 metry, w czasie gołoledzi wartość ta może wynosić 230 metrów. Warto mieć to na uwadze i zachować maksymalnie dużą odległość od pojazdu znajdującego się z przodu.
Co robić, gdy auto wpadnie w poślizg?
Gdy samochód zaczyna ślizgać się na oblodzonej drodze, może dojść do jednej z dwóch sytuacji: nadsterowności – gdy przyczepność tracą tylne koła oraz podsterowności, dotyczącej kół przednich. W poślizgu powinno się unikać hamowania, a jedynie korygować tor jazdy. Najlepiej lekko skierować koła w kierunku poślizgu.
Odpowiednie przygotowanie samochodu na zimę
Wielu niebezpiecznym sytuacjom na drodze można zapobiec, dbając o wyposażenie samochodu. Podstawą jest wymiana opon na zimowe, których bieżnik lepiej radzi sobie na śliskiej nawierzchni. Alternatywą jest jazda na oponach całorocznych. Należy też pamiętać o sprawnym oświetleniu, dokładnym odśnieżaniu i odszranianiu auta.
Napisz komentarz