Raz na kilka sezonów kierowcy stoją przed trudnym zadaniem, jakim jest wybór ogumienia do swojego pojazdu. Niektórzy decydują się na zakup opon klasy premium, inni natomiast wybierają bardziej ekonomiczne modele. Czy na oponach warto jednak oszczędzać? Posłuchajmy porad ekspertów w tej dziedzinie.
Opona — czemu służy?
Aby dobrze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na oponach warto oszczędzać, należy zastanowić się, czemu służy ogumienie w samochodzie. Przede wszystkim opony odpowiadają za prawidłowe prowadzenie pojazdu, niezależnie od nawierzchni, po jakiej się poruszamy. Opony przenoszą również obciążenia statyczne i dynamiczne zarówno podczas jazdy, jak i postoju. Kolejnym zadaniem opony jest amortyzacja nierówności drogi, dzięki czemu elementy zawieszenia nie zużywają się tak szybko, a także polepsza się komfort jazdy. Do podstawowych funkcji opony należy też przekazywanie mocy silnika na nawierzchnię drogi przy ruszaniu oraz siły hamowania przy zwalnianiu. Oprócz tego, w zależności od rodzaju opon, zapewniają one mniejsze opory toczenia oraz niższy poziom hałasu.
Sprecyzuj swoje oczekiwania
Przede wszystkim wybierając opony, należy jasno określić swoje oczekiwania, dzięki czemu ich wybór stanie się znacznie łatwiejszy. W zależności od tego, czy zależy Ci na komforcie jazdy, niskich oporach toczenia czy też atrakcyjnej cenie, inny model opony będzie spełniał Twoje oczekiwania. Przemyśl także jak dużo planujesz poruszać się swoim pojazdem w ciągu najbliższych kilku miesięcy oraz po jakiej nawierzchni będziesz się przemieszczać. Jasne określenie Twoich oczekiwań pozwoli Ci podjąć decyzję, czy warto oszczędzić na oponach, czy może lepiej zainwestować większą sumę w ogumienie do swojego pojazdu.
Dynamiczna jazda
Jeśli Twój styl jazdy można określić jako dynamiczny, a z samochodu korzystasz niemalże każdego dnia, to opony niższej klasy raczej nie spełnią Twoich oczekiwań. W tym przypadku opony powinny zapewniać niskie opory toczenia — jeśli często poruszasz się autem, to takie ogumienie pozwoli Ci zaoszczędzić spore sumy na paliwie. Dodatkowo przy dynamicznym stylu jazdy warto zadbać o to, aby opony zapewniały jak najkrótszą drogę hamowania — jest to istotne zarówno dla bezpieczeństwa kierowcy, jak i innych użytkowników ruchu drogowego. Jak można się domyślić, w tym przypadku eksperci zalecają zainwestowanie w opony o lepszej jakości, które zapewnią komfortową i bezpieczną jazdę przez długi czas.
Jazda po mieście
Wiemy, że niektórzy z Was samochodem poruszają się jedynie od czasu do czasu, wyruszając na niedługie trasy. W tym przypadku również istotny jest komfort i bezpieczeństwo jazdy, jednak zadowalające parametry będą miały także opony o nieco niższej klasie. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na ogumieniu. Niemniej jednak nie warto wybierać najtańszych opon, ponieważ szybko się one zużywają, w efekcie czego zamiast wydać mniej, zapłacisz więcej.
Opony używane — czy warto?
Z pewnością jedną z najbardziej ekonomicznych opcji jest zakup opon używanych, jednak czy to dobre rozwiązanie? Eksperci zdecydowanie odradzają — decydując się na opony używane, tak naprawdę kupujemy „kota w worku”, ponieważ trudno jest w pełni określić stan opon gołym okiem. Niestety po czasie może okazać się, że opony już nie spełniają swojej funkcji tak jak powinny i konieczny będzie zakup nowego ogumienia, czego z pewnością nie możemy nazwać oszczędnością.
Napisz komentarz