Każdy kierowca chce, aby zakupiony przez niego komplet opon służył mu jak najdłużej. Opony to często niemały wydatek, dlatego zrozumiała jest chęć przedłużenia ich trwałości. Między innymi z tego powodu kierowcy decydują się na rotowanie opon, czyli zamianę ich miejscami. Czy jednak takie działanie ma sens? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.
Dlaczego warto rotować opony?
W trakcie jazdy opony zużywają się nierównomiernie i jest to zjawisko zupełnie naturalne. Wynika to z różnic konstrukcyjnych pomiędzy przodem i tyłem pojazdu, przez co bieżnik opon zużywa się w różnym stopniu. Należy pamiętać, że nawet przy prawidłowych nastawach zbieżności i geometrii opony pracują pod różnym obciążeniem. Zdecydowanie szybciej zużywają się opony pracujące na przedniej osi napędowej. Wynika to z tego, że opony na przedniej osi przyjmują na siebie największy ciężar przy przyspieszaniu i hamowaniu. Dodatkowo opona przednia to opona skrętna, co także przyczynia się do szybszego zużycia tych opon. Kolejnym aspektem wynikającym z konstrukcji większości aut osobowych jest większa masa spoczywająca na przedniej osi, co również ma wpływ na szybsze zużywanie się bieżnika.
Jak można zauważyć, z czasem przednie opony będą szybciej zużyte niż te tylne. Rotowanie opon, czyli zamiana ich miejscami pozwala wyrównać tę różnicę, a co za tym idzie wydłużyć czas eksploatacji ogumiania.
Jak często rotować opony?
Kolejnym aspektem, który budzi wątpliwości kierowców, jest częstotliwość rotacji opon. Przyjmuje się, że optymalny dystans, który możemy przejechać, zanim konieczna będzie rotacja to około 10 000 km. Należy jednak mieć na uwadze, że zużycie opon zależne jest od masy i mocy pojazdu, a także od stylu jazdy kierowcy i jakości ogumienia. Warto zatem regularnie sprawdzać stan przednich i tylnych opon, a kiedy zaczną być widoczne różnice między oponami, dokonać rotacji.
Wielu kierowców dokonuje rotacji opon przy okazji ich sezonowej wymiany. Po zdjęciu ogumienia na bocznej ścianie opony możesz zaznaczyć kredą, w którym miejscu się znajdowała, a w przyszłym sezonie zamienić je osiami. Dzięki temu będziesz pamiętać o regularnej rotacji opon.
Pragniemy jednak podkreślić, że zamiana opon miejscami ma sens jedynie w przypadku kiedy ogumienie nadaje się do dalszego użytku. Jazda na zużytych oponach jest niebezpieczna, a także negatywnie wpływa na jej komfort.
Sygnały do rotacji opon
Aby wybrać odpowiedni moment na rotację opon, warto zwrócić uwagę na kilka sygnałów, po których możemy poznać, że opony nadają się do zamiany. Przede wszystkim będzie to nierównomierne zużycie i ząbkowanie opon — zamiana opon miejscami pozwoli zatrzymać ten proces. Kolejnym sygnałem jest także hałas opony, czyli dźwięki, które wcześniej nie występowały. Może to być szum, stukanie, buczenie lub tarcie. Dodatkowo kierowcy preferujący agresywny styl jazdy, którzy często wyruszają w długie trasy z dużym obciążeniem, także powinni częściej rotować opony. Pamiętajmy, regularność w rotowaniu opon jest kluczowa, dzięki czemu zakupione ogumienie będzie służyć w Twoim pojeździe jak najdłużej.
Napisz komentarz