System kontroli trakcji, inaczej nazywany ASR, nie był tak powszechnie znany i używany w samochodach jeszcze kilka lat temu. Tak naprawdę obecnie znajduje się on na wyposażeniu większości nowych modeli. Rzadko teraz spotkamy auto, które nie ma tego systemu. System ten poprawia bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu, a co więcej, dzięki niemu możliwe jest utrzymanie toru jazdy. Czym jest kontrola trakcji?
Czym jest system ASR?
ASR to skrót od angielskiej nazwy – w języku angielskim pełna nazwa brzmi Acceleration Slip Regulation. Tak naprawdę w dzisiejszych czasach taki system posiada każdy samochód wyjeżdżający z fabryki. System kontroli trakcji ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać nadmiernemu poślizgowi podczas ruszania oraz mocniejszego przyspieszania w czasie jazdy. Można powiedzieć, że jest to całkowite przeciwieństwo systemu ABS, który ma zapobiegać przed zablokowaniem kół podczas hamowania. Dzięki systemowi ASR kierowca nie wpadnie w poślizg nawet przy bardzo gwałtownym przyspieszaniu oraz ruszaniu.
W jaki sposób działa system kontroli trakcji?
System ten działa na bieżąco, cały czas monitorując prędkość kół. Ma on za zadanie porównywanie prędkości między kołami napędzanymi oraz nienapędzanymi. Mimo że system jest odwrotnością systemu ABS, to czujniki ABS-u zostały zaangażowane do monitorowania prędkości kół. Co w sytuacji, jeśli różnica jest znacząca i przekracza dopuszczalną wartość? Wtedy system ASR wyrównuje moment napędu. System ten również wyrównuje pracę silnika.
Układ kontroli trakcji wpływa też bezpośrednio na układ wtrysków. Podczas wykrycia poślizgu samochodu na śliskiej nawierzchni, może być konieczne odłączenie iskry na poszczególnych cylindrach. W przypadku samochodów, które zalewa się dieslem, ogranicza się dopływ paliwa. W ten sposób ograniczamy moment obrotowy i możemy sterować pracą silnika.
Jakie mogą być awarie układu kontroli trakcji?
Istnieje kilka możliwości. Wyróżniamy takie awarie jak np. zabrudzenie lub uszkodzenie czujnika prędkości obrotu koła. Wtedy dany element należy niezwłocznie wymienić. System ASR ma zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, ograniczyć możliwość poślizgu podczas zakrętów oraz nie dopuścić do utraty przyczepności przy pokonywaniu codziennej trasy.
Napisz komentarz