Podczas zimy może zdarzyć się tak, że przez chwilę nieuwagi Twój samochód wpadnie w zaspę. Wyjechanie z niej bez uszczerbku na aucie wymaga sprawności i doświadczenia, jednak jest ono jak najbardziej możliwe. O tym, jak najbezpieczniej wyjechać z zaspy, przeczytasz w poniższym artykule.
Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu samochodu na zimę
Nawet jeśli zazwyczaj poruszasz się po odśnieżonych ulicach miasta, to nigdy nie wiesz, kiedy zima może Cię zaskoczyć. Warto zatem wyposażyć swój samochód na każdą okoliczność, dzięki czemu poradzisz sobie z sytuacją kryzysową. Aby bez problemu wyjechać samochodem z zaspy, polecamy umieścić w bagażniku niewielką łopatę, która posłuży do odgarniania śniegu. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w piasek bądź sól – oczywiście nie mówimy tutaj o całym worku, wystarczy niewielka ilość, aby zwiększyć przyczepność kół wyjeżdżając z zaspy. Jeśli w najbliższym czasie planujesz także wymianę gumowych dywaników w samochodzie, to polecamy zostawić jedną parę starych wycieraczek w bagażniku, aby podczas wyjeżdżania z zaspy móc podłożyć je pod koła. Jeśli posiadasz łańcuchy na koła, to także zalecamy mieć je przez całą zimę w bagażniku – nigdy nie wiesz, kiedy okażą się przydatne i wybawią Cię z opresji.
Technika ruszania z zaspy
Czasami, aby wyjechać z zaspy, nie wystarczy jedynie odrobina piasku, a konieczne będzie użycie odpowiedniej techniki ruszania. Będzie ona wymagała nieco wprawy i wyczucia kierowcy. Aby wydostać się samochodem z zaspy, należy ustawić koła na wprost, a następnie wrzucić pierwszy bieg i z wyczuciem, dodając delikatnie gazu, puścić sprzęgło. Samochód przesunie się nieco do przodu, lecz po chwili zacznie cofać – w tym momencie należy wrzucić bieg wsteczny. Czynność tę należy powtórzyć kilkukrotnie, aby „rozbujać” auto i bez problemu wyjechać z zaspy.
Stosując tę technikę należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pierwszą z nich jest to, aby przed rozpoczęciem ruszania sprawdzić, czy w rurze wydechowej nie znajduje się śnieg, a także usunąć jego nadmiar spod podwozia i kół. Należy także uważać, aby nie dopuścić do buksowania kół. W przeciwnym razie możesz jeszcze bardziej zakopać się w śniegu.
Wyjazd z zaspy przy pomocy drugiego auta
Inną metodą wydostania samochodu z zaspy jest wykorzystanie linki holowniczej i drugiego auta. W tym przypadku także należy usunąć śnieg spod auta i kół, a miejsce za kołami posypać piaskiem lub solą, jeśli masz taką możliwość. Należy pamiętać, aby nie robić tego zbyt gwałtownie. Kierowca holujący auto powinien najpierw odjechać na odpowiednią odległość, aby linka się naprężyła, a dopiero później nieco przyspieszyć, by wyciągnąć holowany samochód z zaspy. Niezastosowanie się do tej reguły może spowodować zerwanie liny lub wyrwanie ucha holowniczego. Podkreślamy, że ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy drugie auto będzie znajdować się w bezpiecznym miejscu, bez ryzyka zakopania się w zaspę.
Podsumowanie
Najważniejszą zasadą podczas wydostawania pojazdu z zaspy, do której powinien stosować się każdy kierowca, jest niewykonywanie gwałtownych ruchów. W przeciwnym razie możemy jedynie pogorszyć sytuację i jeszcze bardziej zakopać samochód w śniegu. Stosując się do powyższych reguł wydostaniesz swój pojazd z zaspy bez żadnego uszczerbku.
Napisz komentarz