Opony WÓZKI
Opony WÓZKI
Wyświetlono 1–20 z 50 wyników
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
18 x 7/80R8Produkcja 2024Zamów teraz, a dostarczymy w poniedziałek 7 październikCena za 1 sztukę438,18 złDostępność
-
-
-
-
-
-
Najpopularniejsi producenci
Opony wózki
Opony do wózków widłowych są niezbędnym elementem konstrukcyjnym pojazdu, umożliwiającym jego praktyczne zastosowanie w magazynach, na halach, parkingach oraz w innych miejscach, gdzie niezbędny jest transport ciężkich ładunków. Odpowiednio dobrane wpływają także na bezpieczeństwo, wydajność i komfort pracy operatora. Aby wszyscy używający ich w codziennych zajęciach byli maksymalnie zadowoleni, przygotowaliśmy szeroki wybór opon do wózków widłowych. Niezależnie od tego, z jakiego modelu korzystasz, tutaj na pewno znajdziesz właściwe!
Rodzaje opon do wózków widłowych
Opony do wózka widłowego występują w dwóch głównych rodzajach. Są to opony pneumatyczne (dętkowe) oraz opony superelastyczne (pełne). Co charakteryzuje oba rodzaje opon do wózków widłowych do zastosowań przemysłowych?
Opony pneumatyczne do wózka widłowego są pompowane i występują w dwóch wersjach: diagonalnej oraz radialnej. Konstrukcja diagonalnych opiera się na umieszczeniu kordów osnowy skośnie względem siebie pod kątem od 20 do 40 stopni w stosunku do osi czoła opony. Co ciekawe - opony diagonalne zostały wprowadzone do użytku w 1898 roku i były standardem w przemyśle samochodowym do czasu, gdy na rynek weszły opony radialne. Modele radialne uchodzą za mniej wytrzymałe od diagonalnych, ale charakteryzują się konstrukcją, w której warstwy osnowy są ułożone równolegle do osi czoła ogumienia.
Dzięki temu opona tego typu jest bardziej elastyczna i lepiej przylega do nawierzchni drogi, co zapewnia lepszą przyczepność na mokrym asfalcie podczas jazdy oraz manewrowania. Ponadto zastosowanie opon pneumatycznych sprzyja zmniejszeniu spalania paliwa, co może przekładać się na oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.
Natomiast opony superelastyczne są w całości wypełnione gumą i nie posiadają żadnych wolnych przestrzeni na powietrze. Składają się głównie z mieszanki gumowej osadzonej na stalowej opasce lub z oplotem stalowym znajdującym się wewnątrz opaski. Takie opony pełne do wózków widłowych charakteryzują się brakiem możliwości przebicia, co jest bardzo praktyczne i eliminuje przestoje związane z naprawą lub wymianą opon. Czy mają jakieś wady?
Za taką można uznać fakt, że w porównaniu do opon pneumatycznych mają gorszą amortyzację. Do zalet należy natomiast zaliczyć to, że są bezobsługowe, co oznacza, że nie trzeba dbać o ich regularne pompowanie ani utrzymywać odpowiedniego poziomu powietrza. Ponieważ taka opona do wózka widłowego jest w całości wypełniona gumą, pozwala to na jazdę nawet po nierównej powierzchni i nie ma przy tym żadnego ryzyka przebicia opony.
Opony superelastyczne są montowane na standardowych felgach wózków widłowych i występują w wersjach czarnych, białych lub szarych niebrudzących. Dzięki nim można zwiększyć stabilność wózka, zwłaszcza przy wysokim składowaniu, a ryzyko uszkodzenia zostaje praktycznie zredukowane do zera, co zwiększa mobilność maszyny. Opony superelastyczne posiadają specjalną warstwę gumy, która odpowiada za ich elastyczność, zapewniając komfort jazdy zbliżony do opon pneumatycznych.
A co z wózkami widłowymi terenowymi? Jeśli chodzi o koła terenowe do wózka widłowego, mamy tu szersze opony, co pozwala na pracę w trudnym terenie, gdzie występują nierówności – jak place budowy, tereny górskie oraz wszędzie tam, gdzie podłoże jest miękkie i trudne do pokonania. Opony terenowe do wózka widłowego mają szeroki bieżnik, co zapewnia lepszą przyczepność i stabilność w trudnym terenie, dzięki czemu wózek cechuje się większą wydajnością i efektywnością, a większy rozmiar idzie w parze z większym udźwigiem. Ponadto przy każdym obrocie koła wyrzucane są kamienie, ziemia i inne elementy, które trafiły do bieżnika.
Kiedy należy wymienić opony w wózku widłowym?
Chociaż różne są rodzaje ogumienia w wózkach widłowych, nie ma rzeczy niezniszczalnych i konieczność wymiany opony na pewno prędzej czy później się pojawi. Jakie to sytuacje? Jak rozpoznać, że opona nie spełnia już dostatecznie swojej roli?
Opony pełne mogą być używane do momentu, aż zużycie osiągnie linię bezpieczeństwa 60-J. Zazwyczaj jest ona oznaczona na bocznej ściance każdej opony. A jeśli opona nie osiągnęła jeszcze tej linii, ale ma widoczne uszkodzenia, również zaleca się jej wymianę, szczególnie gdy ma głębokie nacięcia, pęknięcia lub rozwarstwienia bieżnika. Nie są wymagane żadne pomiary – uszkodzenia takie widać wyraźnie gołym okiem.
A co z oponami pneumatycznymi? Podobnie jak przy oponach samochodowych, również w przypadku opon pneumatycznych wymiana jest wskazana, gdy wzór bieżnika nie jest już widoczny.
Ponadto opony wózków widłowych należy zawsze wymienić w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń technicznych, takich jak pęknięcia czy odkształcenia, aby zapewnić ogólne bezpieczeństwo. Warto również zauważyć, że podczas badań i inspekcji Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) sprawdzane jest, w jakiej kondycji opony wózek widłowy posiada. Jeśli inspektor stwierdzi, że są mocno zużyte, może nie wydać pozwolenia na eksploatację wózka.
Popularne rozmiary opon do wózków widłowych
Popularne rozmiary opon do wózków widłowych mogą mieć różne oznaczenia rozmiarów, takie jak 6.00-9, 18x7-8, 23x5, 150/75-8. Odnoszą się one do szerokości, średnicy oraz innych parametrów opony. W przypadku opon pneumatycznych w oznaczeniach rozmiaru może być dodatkowo podana wielkość PR, czyli ilość przekładek. Warto tu dodać, że opony superelastyczne, takie jak opony SIT czy Quick, są przeznaczone do szybkiego montażu, bez konieczności używania pierścieni bocznych dociskających.
Jeśli potrzebne będą opony przemysłowe lub terenowe, w naszym sklepie oferujemy szeroki wybór propozycji nie tylko o różnych rozmiarach, ale także klasach. Znajdziesz u nas zarówno opony do wózków widłowych premium, jak również modele tańsze, ze średniego segmentu cenowego oraz opony bieżnikowane, czyli regenerowane. Wszystkie zostały stworzone przez doskonale znane i cenione na rynku marki, dlatego masz gwarancję otrzymania produktu najlepszej jakości.
Zobacz, które opony z naszej oferty są najlepsze dla Twojego wózka widłowego i zamów je już dzisiaj!